+90 332 342 71 36 info@kontekmakine.com.tr
Sosyal Medyada Takip Edin

ÜRETİM BÖLÜMLERİ

Kontek Makine olarak müşterilerimizin talebinden ürün teslimine kadar 4 ana üretim bölümümüz bulunmaktadır. Dizayn, malzeme, talaşlı işleme ve yüzey işlemleri olarak ayırdığımız bu bölümlerde yapılan tüm işlemler büyük bir itina ile takip edilir.

 

 

Dizayn
Malzeme
Talaşlı İşleme
Yüzey İşlemleri

 

 

 

 

DİZAYN

Müşteri spesifikasyonlarına göre ilk tasarım aşamasından son seri üretime kadar olan süreçte uygun ürün tasarımı ve çözümleri oluşturulur. Müşterilerimizden aldığımız teknik resim ve numunelere göre katı modelleme yapılarak gerekli olan döküm modelleri, dövme kalıpları ve talaşlı imalat aparatları ve talaşlı imalat programları hazırlanır.

Tasarım yapılırken üretim esnasında meydana gelen insan, makine kaynaklı hataların basit, ucuz yöntemlerle kalıcı çözüme ulaştırılması hedeflenir.

Tasarım esnasında yapılan bir hata, ciddi maddi kayıplara neden olabileceğinden bütün yeni parçalarda, eski parçaların yeni uygulamalarında ve tasarım değişikliklerinin düşünüldüğü durumlarda çok dikkatli bir çalışma yapılmaktadır. Temel amaç, tasarım hatalarının yaratacağı olumsuz sonuçların oluşmasını önleyerek müşterilerimize daha iyi bir hizmet sunmaktır.

 

 

MALZEME

Müşterilerimizden aldığımız teknik resim ve numuneler doğrultusunda müşterilerimizin talep ettiği malzemeleri temin etmekteyiz. Çok geniş olan tedarikçi ağımız sayesinde istenilen malzemeyi üretmeye en uygun tedarikçiyi seçmekteyiz. Malzeme kalitesini en iyi seviyede tutup müşterilerimize fiyat konusunda da avantaj sağlamaktayız.

Başlıca tedarik ettiğimiz malzemeler şunlardır:

Döküm Malzemeler

 

Çelik Döküm

ÇELİK, bir Demir (Fe) Karbon (C) alaşımıdır. C’dan başka farklı oranlarda alaşım elementleri ve empürite elementler bulunur. Çeliğe farklı özellikler kazandıran içerdiği elementlerin kimyasal bileşimi ve çeliğin içyapısıdır. Çeliğe değişik oranlarda alaşım elementleri katılabileceği gibi, çeşitli işlemler (ıslah, normalizasyon vs.) ile içyapı da kontrol edilerek kullanım amacına göre değişik özelliklerde çelik elde edilir.Çelik dökümde çeliğin avantajları, öncelikle yüksek dayanım ve özlülüktür. Döküm metodu ile şekillendirilmesi zor olan iş parçalarının üretim imkanı sağlanmıştır.Çelik dökümden, türbün gövdeleri, kanatlı çarklar, pres sütunları ve dişli çark takımları gibi büyük makina yapımında mekanik olarak yüksek yükle karşılaşılan iş parçaları, ve ayrıca armatürler için küçük parçalar, tarım makinaları ve takım tezgahları üretilir.

 

Sfero Döküm

Küresel grafitli dökme demir, dokusu içerisindeki grafitleri küresel şekilde olan demir-karbon döküm malzemedir. Dökme demir kırılgandır. Küresel grafitli dökme demir ( KGDD ) ise diğer dökme demirlerden farklı olarak sünektir. Dökme demirin iyi bilinen dökülebilirlik, işlenebilirlik, yüklenme kapasitesi ve üretim özellikleri gibi özelliklerine ilave olarak KGDD‟ lerde geniş mukavemet aralıkları, aşınma direnci, yorulma direnci, tokluk ve süneklik özellikleri vardır.

Sfero dökümler, valfler, pompalar, dişliler, otomotiv parçaları, zirai aletler, borular, krank milleri gibi bir çok alanda başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

 

Pik Döküm

Katılaştıktan sonra bileşimindeki karbonun büyük bir kısmı serbest grafit yaprakları (lamel-pul) hâlinde bulunan bir dökme demir çeşididir. Kırıldığı zaman yüzeyi isli gri görünüşlüdür. Grafitten dolayı rengi esmer olan bu dökme demire lamel grafitli dökme demir veya GRİ DÖKME DEMİR denir.

Gri dökme demirin bileşiminde ana yapısı demirden başka karbon, silisyum, manganez, fosfor ve kükürt bulunur. Bileşiminde bulunan bu elementler genel olarak HAM DEMİR (pik)den gelmektedir. Kükürt, gri dökme demirin içinde bulunması arzu edilmeyen bir elementtir. Fosforun ise az miktarı faydalıdır.

Esmer dökme demir endüstrinin çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Bunlar ziraat, otomotiv, güç kaynaklarında (jeneratör ve motor parçaları), denizcilikte, takım tezgâhlarında, ev eşyası gibi alanlarda kullanılır.

 

Alüminyum Döküm

Aluminyum döküm parça üretimi için kokil döküm, metal enjeksiyon döküm, kum döküm, alçak basınç döküm gibi çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler üretilecek parçanın fiziksel özellikleri, şekli, kalitesi ve üretim miktarına göre tercih edilmektedir.

– Alaşımları çelikten bile daha dayanıklıdır.

– Paslanmaz sararmaz dayanıklıdır.

– Çelik Bakır ve Pirince göre 3 kat daha hafiftir.

– Işığı mükemmel yansıtır.

– Aynı kalitede yüksek miktarda üretilebilir.

– Estetik olup her renge boyanabilir.

– YAngın esnasında kıvılcım ve zehirli gaz çıkarmaz.

– Soğuğa dayanıklıdır.

– Tamamı ile geri dönüşüm özelliği vardır.

– Üretimden, tüketime çevrecidir.

– Tasarım esnekliği sonsuzdur.

– Dekoratif ve kolay taşınabilir.

 

Dövme Malzemeler

Tasarım ve üretimi taframızca yapılan kalıplarda dövülen yüksek vasıflı çelikten mamul sıcak dövme parçalar basta otomotiv olmak üzere, savunma sanayi, makine imalat sektörü ile inşaat ve ziraat endüstrilerinde kullanılmaktadır.

Dövme prosesi sonrasında, müşteri isteklerine göre parçalara; kalibre, ısıl işlem veya çatlak kontrol gibi işlemler de uygulanmaktadır.

 

Fabrikasyon Malzemeler

– Çubuk Malzemeler

– Kare Malzemeler

– Lama Malzemeler

– Boru Malzemeler

– Kaynaklı Parçalar

– Ekstrüzyon Profiller

 

 

TALAŞLI İMALAT

Önceden dizaynı ve konstrüksiyonu yapılan personal statement format , imalat süreci belirlenen parçalar, imalat sürecine uygun talaşlı imalat tezgâhlarında, kesme operasyonuna tabi tutulur.

Talaşlı imalat yöntemlerimiz:

 • Tornalama
 • Frezeleme
 • Planyalama
 • Taşlama
 • Honlama

Firma içerisinde 700 mm çapa kadar CNC tezgahlarda 1200 mm çapa kadar universal tezgahlarda işleme yapabilmekteyiz.

1200 mm’den büyük parçalar için anlaşmalı olduğumuz talaşlı imalat firmalarından kalite kontrolü kendimiz yaparak hizmet almaktayız.

 

 

YÜZEY İŞLEMLERİ

Müşteri istekleri doğrultusunda istenilen yüzey kaplama işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Başlıca uyguladığımız kaplama türleri aşağıdaki gibidir.

 • Çinko Kaplama
 • Kataforez Kaplama
 • Elektrostatik Toz Boya
 • Yaş Boya
 • Karartma
 • Fosfat Kaplama
 • Eloksal Polisaj